Na Bona Ludo opisywałem już pochodzącą z Islandii grę Halatfl. Wspominałem, że jest to stara gra i wykształciły się różne jej warianty. Teraz chcę te warianty opisać, a najlepiej zacząć od gier w rodzaju Freys-tafl.
W skrócie przypomnę jakie są zasady gry w Halatfl. Gra toczy się na planszy takiej jak na rysunku poniżej. Przecięcia linii na planszy tworzą pola. Na rysunku widzimy też piony w ustawieniu początkowym.

- Jeden gracz gra jednym białym pionem (tzw. Lisem).
- Drugi ma kilkanaście pionów czarnych (Gęsi).
- Każdy z graczy ma prawo w jednym ruchu przesunąć na wolne pole sąsiednie połączone linią.
- Lis może bić gęsi poprzez przeskakiwanie ich w linii prostej. Może być po kilka Gęsi w jednym ruchu.
- Gęsi nie mogą bić Lisa.
- Gęsi wygrywają jeśli zablokują lisa tak, by nie mógł wykonać ruchu. Lis wygrywa, jeśli zabije wszystkie gęsi.
To bardzo krótki opis zasad. Jeśli coś jest niejasne, zajrzyj do artykułu o Halatafl. Tam opisano najprostszy, standardowy wariant gry.
Bardziej złożone warianty Halatfl przewidują użycie innej liczby pionów, albo innej planszy.
Wariant 17 gęsi
Pierwszy z popularnych wariantów gry przewiduje użycie czterech dodatkowych Gęsi. Rysunek poniżej pokazuje jak te gęsi ustawione są przed rozpoczęciem gry. Poza tym zasady gry są takie same jak w standardowej wersji.

Freys-tafl
Freys-tafl to wariant Halatfl, w którym plansza ma dodatkowe linie ukośne. Zwiększa to możliwości ruchu i czyni całą grę nieco bardziej zaskakującą. Rysunek poniżej przedstawia planszę oraz ustawienie pionów na początku gry.

Poza tym żadne zasady nie ulegają zmianie
Freys-tafl i 17 gęsi
Obydwa opisane warianty można połączyć, czyli można zatosować 17 Gęsi i planszę do Freys-tafl. Wówczas początkowe ustawienie pionów wygląda jak na obrazku poniżej.

Jeszcze inne warianty
Jeśli chcesz poznać inne odmiany tej gry, zajrzyj do artykułów.