Malefiz lub Barykada

Bywa, że chcemy w coś zagrać z rodziną lub znajomymi, ale bez zbytnich męczarni, tak żeby zrelaksować się, pogadać. Do tego dobre są gry z elementem losowym. Niektóre z tych gier są bardzo popularne – jak np. Chińczyk, no ale Chińczyk jest dość prosty… może zbyt prosty? Jak gra byłaby podobna do Chińczyka, ale jednak ciut trudniejsza, bardziej zaskakująca, bardziej… strategiczna?

Jeśli szukacie takiej gry, proponuje wam Malefiz.

Malefiz to gra dla 2, 3 lub 4 graczy znana głównie w Niemczech (istnieje też wariant dla 6 osób). Zaprojektował ją człowiek nazwiskiem Werner Schöppner, który najpierw pracował w piekarni, później był analitykiem systemowym. Schöppner wyraźnie wzorował się na grach Pachisi lub Ludo, ale zrezygnował z “kołowo-krzyżowego” układu planszy i wprowadził do gry nowy rodzaj pionów tzw. Barykady. Gra opracowana przez Schöppnera była wydawana przez firmę Ravensburger Spieleverlag GmbH od roku 1960.

Dziś gra jest znana pod wieloma różnymi nazwami handlowymi w różnych krajach. W Polsce była lansowana jako “Barykada”. Inne jej nazwy to: Gold RushHindernislaufHopplaObstruction, albo Ett tjuv- och rackarspel. Nazwy handlowe gry często były słowem “barykada” w różnych językach a więc gra była znana np. jako Barricada, Barricata, Barrikad, Barrikade itd.

Malefiz – zasady gry

Plansza, piony i kości

Do gry w Malefiz potrzebna jest plansza taka jak na rysunku poniżej. Jedno pole na szczycie planszy jest specjalnie oznaczone (w tym przypadku gwiazdką). Istotne są również dolne pola ułożone w kształcie krzyża. Na diagramie podświetliłem ich linie kolorami.

Malefiz

Istnieją też inne wersje planszy, gdzie zamiast dolnych pól ułożonych w kształcie krzyża znajdują się pola ułożone w kształcie pięciokąta lub litery C. Można to zobaczyć w książeczce z zasadami, którą udostępniła firma Ravensburger.

Dodam, że plansze do Malefiz czasem są drewniane, z zagłębieniami zamiast pól. Wygląda to uroczo.

Ponadto do gry potrzebne są piony,

  • po 5 pionów dla każdego gracza (dla każdego w innym kolorze) oraz
  • 11 pionów białych (tzw. barykad).

W grę może grać jednocześnie od 2 do 4 osób i najbardziej zabawna jest oczywiście gra w 4 osoby. W takiej sytuacji na planszy może być jednocześnie 20 pionów graczy oraz 11 pionów barykad.

Ustawienie początkowe

Diagram poniżej pokazuje ułożenie pionów przed rozpoczęciem gry. Białe barykady ustawione są we wskazanych miejscach. Piony graczy znajdują się na dolnych polach ułożonych w kształcie krzyża. Każdy gracz (żółty, zielony, niebieski i czerwony) ma swoje własne pola startowe.

Malefiz - ustawienie początkowe

Ponadto do gry potrzebna jest kość. Można też grać z użyciem dwóch kości, ale podstawowy wariant wymaga jednej.

Cel gry

Gra w Malefiz jest grą typu “wyścigowego”. Gracze ścigają się, dążąc do jednego celu – do pola oznaczonego gwiazdką. Wygrywa ten, kto pierwszy stanie na tym polu.

Oczywiście w tym wyścigu obowiązują pewne dodatkowe zasady.

Zasady ruchu

Gracze wykonują ruchy kolejno.

Gracz, na którego przypada kolej ruchu, rzuca kością i przesuwa swój pion w dowolną stronę o tyle pól, ile oczek wyrzucił. Diagram poniżej pokazuje wykonywanie ruchu po wyrzuceniu 4 oczek. Tutaj gracz ma trzy możliwości ruchu (duże czerwone kropki wskazują pole zakończenia ruchu).

 Malefiz

Jeśli na drodze piona znajduje się pion innego gracza, można go zwyczajnie ominąć.

Uwaga: Nie można ruszać się do przodu i do tyłu w tym samym ruchu. Można skręcić w bok, ale nie można zmienić kierunku ruchu.

Uwaga II: W pierwszym ruchu centralne pole startowe liczy się jako pierwsze.

Zrzucanie Barykady

Jeśli na drodze gracza jest Barykada, nie można jej ominąć. Trzeba ją najpierw zrzucić.

Zrzucenie Barykady następuje, gdy gracz wyrzuci dokładnie tyle oczek, aby stanąć na polu zajmowanym przez Barykadę. Gracz, który zrzuca Barykadę, ma prawo przestawić ją na dowolne inne pole na planszy, z wyjątkiem pól dolnego, najniższego rzędu.

Jeśli gracz stojący przed barykadą wyrzuci ilość oczek nie pozwalającą na jej zrzucenie, może podejść do barykady. Może też cofnąć swój pion, jeśli uzna to za korzystne.

Zbijanie pionów przeciwnika

Jeśli na zakończenie ruchu pion gracza stanie na polu zajmowanym przez pion przeciwnika, dochodzi do zbicia tego piona. Pion zbity wraca na pole startowe i rozpoczyna swoją wędrówkę od początku.

Wariant z dwiema kośćmi

Niektórzy ludzie lubią grać w Malefiz z użyciem dwóch kości. Wówczas po każdym ruchu gracz przesuwa nie jeden, ale dwa swoje piony. Gra staje się bardziej dynamiczna i gracz ma więcej niż normalnie możliwości przy każdym pojedynczym ruchu.

Wariant dla 5 i 6 osób

Istnieje zmodyfikowana wersja Malefiz dla 5 lub 6 osób, w którą gra sie na innej planszy i z większą liczbą pionów. Opisałem tę wersję w tekście pt. Malefiz dla 6 graczy – barykada z zabawnym zamieszaniem

Wrażenia i taktyka

Ta gra jest bardzo zabawna, szczególnie jeśli gramy w 4 osoby. Jest odprężająca, ale jednocześnie ma dość złożoną taktykę. W czasie gry trzeba dbać o to, aby mieć dużo swoich pionów na planszy. Im więcej pionów, tym większa szansa na zrzucanie barykad. Zrzucane barykady mogą być używane do utrudniania zadań przeciwnikowi, albo do zabezpieczenia się. Polecam tę grę każdemu, kto szuka fajnej rozrywki do spotkania z przyjaciółmi przy piwie, kawie czy innym napoju ;-).

Potrzebujesz sprzętu?

Zestaw do gry Malefiz da się znaleźć na Ceneo.

Kupując po wejściu przez ten link wspierasz autora tego bloga.

Artykuły o podobnych grach

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s