Warcaby pokręcone – ukośne, narożnikowe, jednokierunkowe i na wybitkę

Na Bona Ludo opisałem już 16 gier warcabowych – 7 rodzajów warcabów diagonalnych, 3 warianty warcabów ortogonalnych oraz 6 wariantów na zwiększonych planszach. Mimo to jestem daleki od opisania wszystkiego co w temacie warcabów wymyślono. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę gry na planszy 8×8 na zasadach brazylijskich to nadal można wymyślić kilka nowości. Wystarczy zmienić początkowy układ pionów, układ całej planszy, kierunek gry albo cel gry. Poniżej opis kilku wariantów, w których zastosowano takie zmiany.

Warcaby ukośne

Termin “warcaby ukośne” może być nieco mylący. Wiele osób pod takim pojęciem rozumie grupę warcabów, w których pionki poruszają się na ukos (czyli tzw. warcaby diagonalne). Oprócz tego istnieje jedna konkretna gra, którą nazywa się “Warcabami ukośnymi”.

Jest to wariant warcabów klasycznych (brazylijskich) rozgrywany na planszy 8×8, ale przy innym początkowym ustawieniu pionów. Piony białe i czarne są ustawione ukośnie tak jak pokazano na obrazku poniżej.

warcaby-ukosne

Mimo ukośnego ustawienia pionki poruszają się do przodu, tak jak pokazano na obrazku poniżej.

warcaby-ukosne-ruch

Wszystkie zasady są takie same jak w warcabach klasycznych tzn.

  • Piony poruszają się o jedno pole na ukos do przodu (z wyjątkiem bicia).
  • Bicie jest możliwe w ruchu do przodu oraz do tyłu.
  • Bicie jest bezwzględnie obowiązkowe. Jeśli ktoś przegapił bicie, trzeba cofnąć ruch i wykonać ruch zgodny z zasadami gry (czyli trzeba bić).
  • Jeśli gracz ma kilka możliwości bicia, jego obowiązkiem jest zrealizowanie bicia najbardziej korzystnego (korzyść określa się liczbą a nie jakością bitych bierek, zatem bicie trzech pionów jest uznawane za korzystniejsze niż bicie piona i damki).
  • Pion, który dochodzi do ostatniej linii staje się damką.
  • Damka porusza się o dowolną ilość pól w dowolną stronę na ukos. Po zakończeniu bicia może wylądować na dowolnym polu za bitym pionem.
  • Pion staje się damką tylko wówczas, jeśli zakończy ruch na linii końcowej.

Mimo podobieństwa zasad ta gra bardzo różni się od Warcabów klasycznych. Po pierwsze cześć bierek gracza znajduje się od początku bardzo blisko linii przemiany. Po drugie pomiędzy wrogimi “armiami” jest tylko jeden rząd wolnych pól, tak więc bardzo szybko dochodzi do kontaktu. Ta gra jest szybka i jeden błąd na początku może być bardzo kosztowny.

Warcaby narożnikowe

Ten wariant warcabów jest wyjątkowy, bo łączy on cechy warcabów ortogonalnych oraz diagonalnych. Gra toczy się na polach tylko jednego koloru (jak w warcabach diagonalnych), ale piony mają możliwość ruchu pionowo i poziomo (zatem są to warcaby ortogonalne).

Do gry używa się zwykłej planszy 8×8 oraz 12 pionów. Piony są ustawione podobnie jak warcabach ukośnych, ale plansza jest obrócona względem graczy o 45 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Obrazek poniżej pokazuje to początkowe ustawienie.

warcaby-naroznikowe

Cała zabawa polega na tym, że piony mogą się ruszać do przodu i na boki, tak jak pokazano na obrazku poniżej.

warcaby-naroznikowe-ruch

Piony mogą także bić na boki i do tyłu. Przypominam, że bicie jest bezwzględnie obowiązkowe.

W tym wariancie warcabów są także damki. Pion staje się damką jeśli dotrze do jednego z dwóch pól w narożniku przeciwnika. Na rysunku poniżej zaznaczono kolorem czerwonym pola przemiany.

warcaby-naroznik-przemiana

Damki mogą poruszać się o dowolną liczbę pól pionowo i poziomo.

warcaby-naroznikowe-damki

Ten wariant warcabów ma pewne specyficzne cechy (poza nietypowym ustawieniem planszy). Szybko dochodzi do pierwszego kontaktu. Kształt planszy i zasady ruchu sprawiają, że ciężko jest chować piony przy bandzie. Kombinacje mogą być naprawdę interesujące, choć znaczna cześć gry to żmudne pozycyjne wyrywanie bierek.

Na koniec dodam, że ten wariant warcabów jest bardzo mały znany. Zetknąłem się z nim tylko raz czytając ulotkę dodaną do zestawu warcabowego wyprodukowanego przez Zakłady Tworzyw Sztucznych “Plastyk” z Pruszkowa. Ten tani zestaw pochodził z lat 80-tych albo 90-tych. Wiem tylko tyle, że wydano 260 tys. egzemplarzy tej konkretnej ulotki. Nigdzie indziej nie natknąłem się na informacje o tym wariancie warcabów.

Warcaby jednokierunkowe

W tym wariancie również używa się planszy 8×8 i 12 pionów po każdej stronie, ale plansza powinna być ustawiona przed graczami, a nie pomiędzy nimi. Ustawienie pionów jest takie jak na rysunku poniżej

warcaby-jednokierunkowe

Heca polega na tym, że zarówno warcaby białe jak i czarne poruszają się w stronę zaznaczoną na diagramie strzałką. Linię przemiany piona w damkę stanowi dla obu graczy rząd wolnych pól przy krańcowej bandzie. Można więc powiedzieć, że gracze wyścigują się do linii przemiany starając się jednocześnie rozgromić przeciwnika.

W tej grze obowiązują zasady brazylijskie, więc można bić także do tyłu. Pion, który dojdzie do linii końcowej, staje się damką i zyskuje możliwość poruszania się o dowolną liczbę pól ukośnie (jak damka w warcabach klasycznych)

W tym wariancie warcabów od razu może dojść do kontaktu obu armii. Szybko pojawiają się damki, choć początkowo nie mają dużego pola działania i są bardzo narażone na kombinacje, których celem jest zabicie damki. Ta gra potrafi być bardzo zaskakująca.

Warcaby na wybitkę (wybijanki)

W warcabach zawsze jest obowiązek bicia i to sprawia, że w każdą grę warcabową można zagrać “na wybitkę” czyli odwracając cel gry. Można po prostu ustalić, że gra będzie wygrana przez gracza, który sprowokował przeciwnika do zabicia wszystkich swoich pionów. Najczęściej “na wybitkę” gra się w warcaby klasyczne i rosyjskie, ale można w ten sposób zagrać właściwie w każdą grę warcabową.

Inne artykuły o warcabach

Polecam również inne moje teksty o warcabach:

Szukasz sprzętu do warcabów?

W gry opisane w tym tekście możesz zagrać przy pomocy zestawu do warcabów klasycznych, choćby takiego jaki można znaleźć na Ceneo.pl.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s