Domino inne niż tradycyjne – Błyskawica, Ślepe, Jubileusz, Bergen, Sewastopol

Wiele osób zna najprostsze tradycyjne domino i docenia towarzysko-rozrywkowe zalety tej gry. Może jednak przyjść taki moment, kiedy mamy pod ręką partnerów do gry i kamienie, ale chcielibyśmy spróbować czegoś innego, nowego, może bardziej złożonego. W takiej sytuacji możemy sięgnąć po jedną z mniej znanych, a jednak zabawnych gier dominowych jak Błyskawica, Domino Ślepe, Jubileusz, Bergen, czy Sewastopol.

Błyskawica

Błyskawica to gra, w którą może grać od 4 do 8 graczy. Używa się do niej standardowego zestawu domina szóstkowego (28 kamieni).

Na początku gry każdy z graczy dostaje pewną liczbę kamieni.

 • Przy 4 grających po 7 kamieni.
 • Przy 5 grających po 5 kamieni.
 • Przy 6 grających po 4 kamienie.
 • Przy 7 grających po 4 kamienie.
 • Przy 8 grających po 3 kamienie.

Kamienie pozostające w stosie zamkniętym nie biorą udziału w grze.

Grę rozpoczyna gracz mający dublet 0-0. Jeśli nikt nie ma takiego kamienia, grę rozpoczyna ten, kto ma kolejny najwyższy dublet (czyli 1-1 lub 2-2 lub 3-3 itd.)

Następni gracze dokładają kamienie do łańcucha (kolejność gry według ruchu wskazówek zegara). Kamienie dokłada się klasycznie czyli tak, żeby na stykających się połówkach była taka sama liczba oczek.

W jednym ruchu gracz może dołożyć więcej niż jeden kamień, jeśli tylko ma taką możliwość. Może wyłożyć nawet wszystkie posiadane w ręku kamienie.

Na obrazku poniżej widać przykładową rozgrywkę dla 4 graczy. Pierwszy gracz (N) pozbył się jednego kamienia, drugi gracz (E) dołożył 2 kamienie, trzeci gracz (S) dołożył trzy kamienie.

blyskawica

Rozdanie wygrywa ten kto pierwszy pozbędzie się kamieni z ręki. Gracz wygrywający rozdanie (pozbywający się kamieni) otrzymuje tyle punktów ile wynosi suma oczek na kamieniach przeciwników. Gra toczy się w kolejnych rozdaniach dopóki jeden z graczy nie osiągnie umówionej liczby punktów (zazwyczaj 100 lub wielokrotność tej liczby).

Do liczenia punktów można używać desek kribydżowych.

Domino Ślepe

Jest to gra, w którą może grać od 2 do 4 graczy. Używa się do niej standardowego zestawu domina szóstkowego (28 kamieni). Jest to gra o charakterze mniej strategicznym, bardziej losowym.

Na początku każdy z graczy dostaje pewną liczbę kamieni.

 • Przy 2 grających po 8 kamieni.
 • Przy 3 grających po 8 kamieni.
 • Przy 4 grających po 7 kamieni.

Gracza rozpoczynającego grę wyznacza się przez losowanie. Następni gracze wykonują ruchy w kolejności według wskazówek zegara.

Gracze wykładają swoje kamienie w szeregu zakrytym na stół (nie wolno podglądać). Pierwszy gracz odkrywa i zgrywa na stół kamień po prawej stronie swojego szeregu. Następny gracz podgląda kamień z prawej strony swojej ręki i może (lecz nie musi) dołożyć go do łańcucha.

slepe

Jeśli gracz nie dołożył kamienia do łańcucha to przekłada go na lewą stronę swojego zakrytego szeregu. Gracz może też (ale nie musi) dobrać kamień z pozostałych, nierozdanych kamieni. Dobrany kamień trafia na prawą stronę jego ręki.

Gdy graczowi zostaną trzy kamienie ma obowiązek je odkryć. Gracz, który odkrył kamienie, może w kolejnych ruchach zgrać te kamienie (nawet 3 w jednym ruchu).

Rozdanie wygrywa ten kto pierwszy pozbędzie się kamieni z ręki. Gracz wygrywający rozdanie (pozbywający się kamieni) otrzymuje tyle punktów ile wynosi suma oczek na kamieniach przeciwników. Gra toczy się w kolejnych rozdaniach dopóki jeden z graczy nie osiągnie umówionej liczby punktów (zazwyczaj 100 lub wielokrotność tej liczby).

Domino Ślepe (wariant Blind Hughie)

Spotkałem się również z wariantem domina ślepego określanym w krajach anglojęzycznych jako “Blind Hughie”. W tym wariancie inna jest zasada rozdawania kamieni.

 • Przy 2 grających po 14 kamieni.
 • Przy 3 grających po 9 kamieni (jeden pozostający kamień rozpoczyna grę).
 • Przy 4 grających po 7 kamieni.

W tym wariancie gracze grają do końca z kamieniami zakrytymi, ale ruchy wykonywane są inaczej. Jeśli gracz dołożł kamień do łańcucha to ma prawo podejrzeć kolejny kamień i znów go zgrać (i tak dalej, dopóki może dokładać kolejne kamienie).

Jeśli gracz trafi na dublet to ma prawo pozostawić go odkrytym. Później gracz ma prawo dołożyć odkryty dublet zamiast pierwszego kamienia z prawej.

Można też grać w domino ślepe z tzw. spinnerem. Oznacza to, że pierwszy dublet jest dokładany pionowo i tworzy on nowe łańcuchy, do których też można się dokładać. Tak jak pokazano na obrazku poniżej.

slepe-ze-spinnerem

Jubileusz

To jest gra bardziej strategiczna i raczej dla tych, którzy lubią liczyć (lub muszą to poćwiczyć). Może w nią grać od 2 do 4 graczy. Używa się do niej standardowego zestawu domina szóstkowego (28 kamieni).

Na początku gry każdy z graczy dostaje pewną liczbę kamieni.

 • Przy 2 grających po 6 kamieni.
 • Przy 3 grających po 6 kamieni.
 • Przy 4 grających po 5 kamieni.

Gracza rozpoczynającego wyznacza się przez losowanie. Następni gracze wykonują ruchy w kolejności według wskazówek zegara. Gracze dokładają kolejne kamienie do łańcucha – po jednym w jednym ruchu.

W czasie gry trzeba liczyć łączną liczbę oczek wszystkich wyłożonych kamieni.

Gracz, który dokładając kamień doprowadzi do łącznej liczby 25 oczek, zdobywa 5 punktów. Na obrazku poniżej widzimy sytuację, gdy łączna liczba oczek wynosiła 21 (bez kamienia zaznaczonego na żółto). Gracz dokładający kamień 2-2 (o wartości 4) powoduje, iż łączna liczba oczek wynosi 25 punktów. Ten gracz zdobywa 5 punktów.

jubileus

Rozgrywka toczy się dalej i

 • gracz dokładający kamień do 50 punktów dostaje 10 punktów,
 • gracz dokładający do 75 oczek dostaje 15 punktów;
 • gracz osiągający 100 oczek dostaje 20 punktów;
 • gracz osiągający 125 oczek dostaje 25 punktów;
 • gracz osiągający 150 oczek dostaje 30 punktów.

Jeśli dokładając kamień gracz przekroczy którąś z sum granicznych (25, 50, 75, 100, 125, 150) dostaje punkty minusowe w takiej samej wysokości jak za przekroczoną sumę.

Rozdanie może kończy się gdy:

 • gra zostanie zablokowana,
 • jeden z graczy przekroczy 150 punktów
 • jeden z graczy pozbędzie się kamieni z ręki (ten gracz dostaje 20 punktów)

Gra toczy się w kolejnych rozdaniach dopóki jeden z graczy nie osiągnie umówionej liczby punktów (zazwyczaj 500).

Bergen

Ta gra nie różni się zbytnio od klasycznego domina, ale jest nieco ciekawsza dzięki zmienionemu celowi gry.  Może w nią grać od 2 do 4 graczy. Używa się do niej standardowego zestawu domina szóstkowego (28 kamieni).

Na początku gry każdy z graczy dostaje pewną liczbę kamieni.

 • Przy 2 grających po 6 kamieni.
 • Przy 3 grających po 6 kamieni.
 • Przy 4 grających po 5 kamieni.

Grę rozpoczyna gracz mający dublet 0-0. Jeśli nikt nie ma takiego kamienia, grę rozpoczyna ten, kto ma kolejny najwyższy dublet (czyli 1-1 lub 2-2 lub 3-3 itd.). Jeśli nikt nie ma dubletu to rozpoczyna posiadacz kamienia 0-1 albo kolejnego wyższego.

Jeśli pierwszy gracz wyłożył dublet to zdobywa 2 punkty. Następni gracze wykonują ruchy w kolejności według wskazówek zegara. Dokładają kolejne kamienie do łańcucha. Jeśli w czasie gry gracz nie może dołożyć kamienia to pobiera jeden kamień ze stosu. Nie wolno pobrać dwóch ostatnich kamieni – one nie biorą udziału w grze. Jeśli gracz nie może wykonać ruchu ani pociągnąć kamieni ze stosu to traci kolejkę.

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów. Oto jak można je zdobyć.

 • 2 punkty dostaje każdy gracz, który w czasie gry dołożył kamień w taki sposób, aby na dwóch końcówkach łańcucha była ta sama liczba oczek. Obrazek poniżej prezentuje taki układ.

bergen-point

 • 3 punkty zdobywa gracz, który dołożył dublet w taki sposób, że po drugiej stronie łańcucha jest ta sama liczba oczek co w połówkach dubletu.

bergen-3points

 • 1 punkt zdobywa gracz, który pozbył się wszystkich kamieni z ręki.

Rozdanie kończy się gdy jeden z graczy pozbędzie się kamieni lub gdy gra zostanie zablokowana. Jeśli gra zostanie zablokowana to 1 punkt dostaje gracz, który ma najmniejszą liczbę oczek w ręce.

Gra toczy się w kolejnych rozdaniach zwykle do 15 punktów.

W Bergen można grać również zestawami domina dziewiątkowego lub dwunastkowego. Wówczas można grać ze spinnerem tzn. pierwszy dublet (zgrany pionowo) otwiera nowe końce łańcucha.

Sewastopol

Sewastopol przypomina domino tradycyjne, ale jest to gra wyłącznie dla 4 graczy, w której graczom rozdaje się wszystkie kamienie. To znacznie zmienia charakter gry.

Do gry używa się standardowego zestawu domina szóstkowego (28 kamieni). Na początku każdy z graczy dostaje po 7 kamieni.

Grę rozpoczyna gracz posiadający kamień 6-6. Następnie kolejni gracze mają obowiązek dołożyć po jednym kamieniu do tego pierwszego dubletu, tak by stworzyć tzw. gwiazdę, czyli początek czterech łańcuchów.

sewastopol-gwiazda

Jeśli jakiś gracz nie może dołożyć kamienia – traci ruch.

Po utworzeniu gwiazdy gracze mogą dokładać się do dowolnego z czterech łańcuchów. Nie ma możliwości zablokowania gry ponieważ wszystkie kamienie są w rękach graczy. Łańcuch może się dalej rozwijać.

sewastopol-rozgrywka

Rozdanie wygrywa ten kto pierwszy pozbędzie się kamieni z ręki.

Gracz wygrywający rozdanie (pozbywający się kamieni) otrzymuje tyle punktów ile wynosi suma oczek na kamieniach przeciwników. Gra toczy się w kolejnych rozdaniach dopóki jeden z graczy nie osiągnie umówionej liczby punktów (zazwyczaj 100 lub wielokrotność tej liczby).

Sewastopol – warianty

Można grać w Sewastopol także w dwie, trzy, cztery lub pięć osób w taki sposób, że ciągnie się mniejszą liczbe kamieni np.

 • Przy 2 grających po 7 kamieni.
 • Przy 3 grających po 7 kamieni.
 • Przy 4 grających po 5 kamieni.
 • Przy 6 lub 7 grających po 3 kamienie.

W tym wariancie grę rozpoczyna posiadacz najwyższego dubletu. Gracze mają obowiązek uformować “gwiazdę”. Dalej rozgrywka toczy się tak jak w dominie klasycznym.

Inne artykuły o domino

Czytaj także:

Szukasz sprzętu?

Jeśli myślisz o kupnie kamieni domino to zobacz zestawy domino na Ceneo.pl. Kupując tym kanałem wspierasz autora tego bloga.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s