Omawiałem już kombinacje zaczynające się od pól 31 (kombinacja napoleońska) oraz 32 (kombinacja nowicjusza). Myślę, że dobrym pomysłem będzie omówienie kombinacji rozpoczynającej się z kolejnego pola, czyli z pola 33. Taka kombinacja istnieje i jest określana jako “mostek”.
Spójrz na diagram poniżej. Białe mają nieco mocniejszą pozycję, bo zgrupowały się w centrum, ale ta pozycja umożliwia także przeprowadzenie efektownego ataku. Czy widzisz w jaki sposób?
Najlepsze posunięcie to 28-23.
Dlaczego? Bo zmusza ono czarne do cofnięcia tego czarnego piona z pola 29 na 18 (28×18). Po tym wymuszonym biciu sytuacja wygląda tak.
Białe dokonują następnego poświęcenia. Grają 36-31.
Czarny jest zmuszony bić do przodu (26×37) ale to nie jest ostatni ruch tego samotnego czarnego piona. Czy już dostrzegasz gdzie ma on finalnie dotrzeć?
Białe ponoszą jeszcze jedną ofiarę. Wykonują ruch 38-32.
Samotny czarny kamień znów musi bić, tym razem do tyłu (37×28).
I w ten sposób białe zbudowały sobie drogę, albo raczej mostek do zwycięstwa. Teraz wystarczy zbić trzy piony za jednym zamachem (33x22x13x4) i wylądować na polu przemiany damkowej.
Ta kombinacja zwana jest mostkiem. Choć białe nie zyskały przewagi liczebnej to jednak zrobiły damkę. Film poniżej pokazuje przebieg kombinacji.
Jak działa mostek?
- Jeśli kombinację wykonują białe, zaczyna się ona z pola 33 i zwykle kończy na polach 4 lub 15.
- Jeśli kombinację wykonują czarne, zaczyna się ona z pola 19 i zwykle kończy na polach 47 lub 36.
- Końcowy strzał zaczyna się ze środka, idzie w lewo i zaraz skręca w prawo.
Analiza przykładu
W przykładzie pokazanym powyżej grający białymi musiał zrobić dwie rzeczy.
- Umieścić wrogi pion na polu 19
- Umieścić wrogi pion na polu 28, co udało się osiągnąć w dwóch ruchach.
Teraz spójrzcie jeszcze raz na pozycję wyjściową do całej kombinacji. Dzięki temu zrozumiecie co biały musiał “ujrzeć” w swoim umyśle. Pola zaznaczone na niebiesko pokazują ostateczny skok. Czerwone linie pokazują jak należało przetransportować czarne piony. Pola zaznaczone na czerwono pokazują ruchy poświęcające piony w celu przygotowania kombinacji.
Mostek w wykonaniu czarnych
Czarne też mogą robić mostki. Spójrzcie na sytuację poniżej. Co czarne powinny zrobić? Będzie łatwiej zgadnąć jeśli już wiecie, że ostateczny strzał zacznie się z pola 19. Możecie też zgadnąć, że czarne będą musiały jakoś zmusić białe do stanięcia na polu 23 (bo reszta mostka jest już zbudowana na polach 33 and 42). Więc co czarny musi teraz zrobić?
Czarny musi zagrać 23-28! Wówczas biały jest zmuszony do odpowiedzi 32x23x14. Czarny poświęca co prawda dwa piony, ale potem natychmiast może zagrać 13-19 i to zmusza białego do zagrania 14×22. W tym momencie mostek jest zbudowany.
Czarnym pozostaje wykonanie ostatecznego strzału – 18x29x38x47.
Mostki w praktyce zdarzają się dość często. Warto wiedzieć, że teoria tych kombinacji została opracowana przez Isidore’a Weissa (1867-1936), który jest uważany za pierwszego mistrza świata w warcabach i który był zwycięzcą ośmiu mistrzostw świata w latach 1894-1909.

Wypada w tym miejscu dodać, ąe niektóre źródła wskazują Anatole’a Dussauta jako pierwszego mistrza świata, ale Dussaut tak naprawdę wygrał turnieje międzynarodowe w latach 1885-1894, które to turnieje były nieoficjalnymi mistrzostwami świata z racji tego, że spotkali się na nich wszyscy czołowi warcabiści tamtych czasów.
Weiss był znany jako gracz, który wątpił w znaczenie debiutów. Mawiał: “Nie ważne jak zagrałeś w debicie. Ważne jaką kontynuację znalazłeś”. Musicie przyznać, że mostki to całkiem fajne rodzaje kontynuacji.
Podsumowanie
W tej lekcji poznaliście kombinację zwaną mostkiem, która dla białych zaczyna się z pola 33, a dla czarnych z pola 19. Kombinacja zwykle zdarza się w grze środkowej.
Przykład:
Kontynuacja:
- 28-23 29×18
- 36-31 26×37
- 33×4
Przykład dla czarnych:
Kontynuacja:
- … 23-28
- 32×14 13-19
- 14×22 18×47
Poprzednie części kursu
- Kurs warcabowy cz. 1. Podstawy strategii
- Kurs warcabowy cz. 2. Notacja
- Kurs warcabowy cz. 3. Wstęp do kombinacji na diabelskim przykładzie
- Kurs warcabowy cz. 4. Kombinacja napoleońska
- Kurs warcabowy cz. 5. Kombinacja początkującego